Lift
Certifieringsutbildning enligt LLP och LUR för behörigheterna A1, A3, B1 och B3.
För dig som använder lift eller planerar arbete med mobila arbetsplattformar. Liftutbildningen vänder sig till dig som kör lift eller ansvarar för att planera arbete på hög höjd. Du får kunskap om olika liftar, säker hantering, fallskydd och gällande regelverk. Utbildningen leder till certifiering för behörigheterna A1, A3, B1 och B3 och genomförs av auktoriserade instruktörer enligt Liftläroplanen (LLP) och Liftutbildningsrådets (LUR) riktlinjer.

Pris:
2 200 kr per person exkl moms.
Den praktiska övningen ingår i priset, likaså certifikat och utbildningsmaterial.
För registrering av kompetens på ID06 tillkommer en kostnad på 200 kr.
Utbildningens upplägg:
- E-learning
- Tidsåtgång: ca 4 timmar exkl de praktiska momenten
Innehåll:
- Kursorientering
- Olika arbetsplattformar
- Mobilplattformens konstruktion
- Skötsel och daglig tillsyn
- Säkert arbetssätt
- Lagar och arbetarskydd
- Praktiska övningar – måste bokas separat!
- Kunskapsprov
Utbildningsmål:
Efter genomförd utbildning har du de kunskaper som krävs för att arbeta säkert med mobila arbetsplattformar. Du får insikt i gällande lagar och förordningar, lär dig när och hur olika lifttyper – som saxlift och bomlift – används och hur de är uppbyggda. Du lär dig också att hantera liften på ett säkert sätt, genomföra daglig tillsyn och använda fallskydd.
Genomförande:
Teori, kunskapsprov och praktisk övning med lift (utförs på plats och måste bokas).
Studera i egen takt med personlig inloggning. Telefonsupport finns vid behov.
Förkunskapskrav:
Inga förkunskaper krävs.
Certifikat/intyg:
Efter godkänd utbildning får du ett liftcertifikat för behörigheterna A1, A3, B1 och B3. Certifikatet är giltigt i 5 år.
För registrering av kompetens på ID06 tillkommer en kostnad på 200 kr.
OBS!
För att få ditt certifikat måste du utföra praktik med lift. Vi erbjuder öppna utbildningstillfällen i Malmö varje vecka. Kontakta oss för att boka.
Om- och avbokningsregler:
Det kostar ingenting att om- eller avboka upp till 4 veckor innan utbildningsstart.
- 35 % av kursavgiften debiteras vid avbokning 2–4 veckor innan start.
- 100 % debiteras vid avbokning senare än 2 veckor innan start.
Om inget annat avtalats gäller dessa villkor.

Vill ni anpassa utbildningen efter era behov?
Vi erbjuder skräddarsydda lösningar. Med egna instruktörer kan vi anpassa innehåll, format och upplägg efter era behov. Hör av er så berättar vi mer och tar fram en offert.
Vanliga frågor och svar
Hur genomförs praktik med lift?
Vi kommer överens om en tid som passar dig. Därefter får du en genomgång av praktisk hantering av lift. Vi håller till i Malmö där vi har tillgång till olika typer av mobila arbetsplattformar som du får öva på, alternativt åker vi ut till din arbetsplats. Kontakta oss för att boka en tid!
Jag vill veta mer om liftutbildning!
Du kanske även är intresserad av: